Grand Press – największy prestiżowy konkurs dziennikarski – organizowany jest od 1997 roku przez magazyn „Press”. Od 2023 roku wyłącznym organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.
Konkurs składa się z dwóch części:
1) Nagród Grand Press przyznawanych za najlepsze materiały dziennikarskie w kategoriach: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Reportaż prasowy/internetowy, Reportaż i dokument audio, Reportaż telewizyjny/wideo, Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstw. Spośród kilkuset nadesłanych materiałów zwycięzców wybiera jury, do którego Fundacja Grand Press zaprasza redaktorów, wydawców i szefów mediów. Przyznając nagrody, jurorzy kierują się następującymi kryteriami:
-
- wybitne walory warsztatowe,
- znaczenie materiału dla opinii publicznej,
- ciekawy, indywidualny charakter materiału,
- zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa.
2) Konkursu Dziennikarz Roku – jedynego w Polsce konkursu, w którym zwycięzcę wybierają sami dziennikarze. Na Dziennikarza Roku głosują bowiem kolegia redakcyjne polskich mediów. O zwycięstwie decyduje liczba punktów zdobyta w nominacjach redakcji. Tytuł ten może zdobyć osoba, która w danym roku wykazała się szczególnymi osiągnięciami, prezentując profesjonalizm, najwyższe standardy pracy w mediach, przestrzegając etycznych kanonów zawodu. Nagrody tej nie przyznaje się redakcjom ani instytucjom medialnym.
Od 2013 roku przyznawane są nagrody specjalne Grand Press: Grand Press Digital and Technology – dla dziennikarki/dziennikarza wykazującego się szczególną fachowością, kompetencją i rzetelnością materiałów dziennikarskich o środowisku cyfrowym i technologicznym; Grand Press Economy – dla dziennikarza lub redakcji wyróżniających się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów.
W 2015 roku w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego ustanowiono Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Otrzymują ją wyróżniający się dziennikarze sportowi mający doskonały warsztat dziennikarski, dużą wiedzę, wysoką kulturę zawodową i osobistą.
Od 2020 roku ustanowiono nagrodę za najlepszą, polską Książkę Reporterską Roku, za publikację:
-
- o wysokich walorach merytorycznych, warsztatowych (research, kompozycja, redakcja) oraz językowych,
- ujawniającą wrażliwość etyczną i społeczną autora/ki, przy zachowaniu zasad warsztatu dziennikarskiego, w tym zwłaszcza opisywania prawdziwych wydarzeń i postaci,
- cechującą się pogłębioną analizą rzeczywistości, wykorzystującą wiedzę, dociekliwość i rzetelność autora/ki.
W 2024 roku Fundacja Grand Press po raz pierwszy ustanawia Nagrodę Grand Press za Dziennikarstwo lokalne i regionalne. Do nagrody można zgłaszać wszystkie formy materiałów dziennikarskich (tj. prasowe, internetowe, audio i wideo), które pierwotnie opublikowane były w medium lokalnym lub regionalnym.